Doktorat, praca doktorska, korekta

Droga do uzyskania tytułu doktora bywa długa i wyboista, a wieńczy ją obrona oryginalnej dysertacji. Zanim jednak przyszły doktor stanie przed komisją, musi napisać rozprawę doktorską. Zwykle powstaje ona przez wiele miesięcy, ze znaczącym przyspieszeniem prac na ostatnim etapie. Powszechną praktyką jest poszukiwanie redaktora, który podjąłby się redakcji i korekty tekstu, gdy praca jest już gotowa lub niemal gotowa, a terminy napięte (o różnicach między redakcją a korektą tekstu można przeczytać w innych wpisach działu Warto wiedzieć). W takiej sytuacji może zdarzyć się, że znalezienie odpowiedniej osoby nie będzie łatwe, a nierzadko kończy się dodatkowym kosztem w postaci płatności za „zlecenie ekspresowe”. Co można zrobić, aby takich sytuacji uniknąć? Najprostszym sposobem jest rozejrzenie się za wykonawcą redakcji i korekty już na etapie pisania pracy naukowej. Zalet takiego działania jest wiele, dzięki niemu m.in. można:

  • znaleźć odpowiednią osobę do zadania (zwłaszcza, jeśli tekst dysertacji jest  specjalistyczny, np. jest to praca doktorska z dziedzin medycznych);
  • wcześniej ustalić szacunkowe koszty prac;
  • wytyczyć sobie samemu mobilizujący do pracy termin zakończenia pisania pracy doktorskiej;
  • uzyskać cenne porady edytorskie od redaktora (zyskuje się w ten sposób możliwość konsultacji wątpliwości na bieżąco);
  • zarezerwować czas redaktora, unikając w ten sposób pospiesznego poszukiwania odpowiedniej osoby w najbardziej gorącym okresie.

Wcześniejsze spotkanie z redaktorem daje również szansę na uzyskanie cennych wskazówek dotyczących struktury pracy, przygotowania piśmiennictwa, rycin czy tabel, zanim poświęcimy czas na ich tworzenie (problematyce tekstu autorskiego oraz najczęstszych pytań zadawanych redaktorowi i grafikowi poświęciliśmy osobny wpis w dziale Warto wiedzieć). Jest to szczególnie cenne w przypadku osób, dla który praca z plikami Word i Excel nie jest tzw. „bułką z masłem”. Taki kontakt pozwala także upewnić się, że redaktor dysponuje niezbędnym doświadczeniem w redakcji i korekcie tekstów naukowych. Wniosek jest zatem jeden – im wcześniej rozejrzymy się za profesjonalnym redaktorem tekstów naukowych, tym mamy większą szansę na uzyskanie odpowiedniego wsparcia językowego.